Podobnie, strategia szybkiej rewaskularyzacji wieńcowej za pomocą procedury najbardziej odpowiedniej dla indywidualnego pacjenta i strategii leczenia medycznego doprowadziła do podobnych wyników klinicznych. Szybka rewaskularyzacja znacząco zmniejszyła poważne incydenty sercowo-naczyniowe, w porównaniu z intensywną terapią medyczną, wśród pacjentów, którzy zostali wybrani do poddania się CABG, ale nie wśród tych, którzy zostali wybrani do poddania się PCI. Nasze badanie miało na celu porównanie rewaskularyzacji wieńcowej z intensywną terapią medyczną, aby nie porównywać CABG z PCI. Pacjenci, którzy zostali wybrani do poddania się CABG, mieli wyższe wskaźniki zdarzeń; w rzeczywistości wśród pacjentów, którzy zostali przypisani do grupy leczenia medycznego w warstwie CABG, 5-letnia śmiertelność (16,4%) była znacznie wyższa niż wśród pacjentów przypisanych do leczenia medycznego w warstwie PCI (10,2%).
Badanie miało na celu odzwierciedlenie tego, w jaki sposób lekarze mogą w praktyce podejmować decyzje dotyczące leczenia. Nasze odkrycia sugerują, że pacjenci z cukrzycą, objawami niedokrwienia mięśnia sercowego i rozległymi chorobami wielonaczyniowymi skorzystaliby z szybkiej rewaskularyzacji chirurgicznej, głównie ze względu na mniejszą częstość zawału mięśnia sercowego niezakończonego zgonem. Jednak dla wielu pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy mają mniej rozległe choroby wieńcowe i dla których PCI jest bardziej odpowiednia, szybka rewaskularyzacja nie zmniejszyła ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu z leczeniem farmakologicznym. Około jedna trzecia pacjentów w warstwie PCI, którzy zostali poddani rewaskularyzacji, otrzymała stent uwalniający lek, ale ponieważ nie wykazano, że te urządzenia zmniejszają częstość zgonów lub poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, 27 ich stosowanie prawdopodobnie nie wpłynęło na wyniki.
Ważne jest, aby pamiętać, że wszyscy pacjenci, którzy zostali wyznaczeni do leczenia medycznego, przeszli wnikliwą obserwację kliniczną, a 42,1% miało zmiany w przebiegu klinicznym, które wymagały późniejszej rewaskularyzacji w ciągu 5 lat obserwacji. W praktyce klinicznej początkowa strategia leczenia pacjenta z cukrzycą i chorobą wieńcową rzadko pozostaje stała przez 5 lat. Fakt, że większość pacjentów w grupie medycznej nie wymagała rewaskularyzacji wieńcowej w ciągu 5 lat sugeruje, że wielu pacjentów można bezpiecznie leczyć intensywną terapią medyczną.
Nasz model czynnikowy dwa na dwa pozwolił na dalsze porównania między kombinacjami strategii. Wśród pacjentów, u których CABG wybrano jako zamierzoną metodę rewaskularyzacji, połączenie szybkiej rewaskularyzacji i strategii uwrażliwienia na insulinę wiązało się ze znacznie mniejszą częstością poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych niż jakakolwiek z pozostałych trzech połączonych grup terapeutycznych. Chociaż poprzednie badania wykazały korzystny wpływ na wyniki sercowo-naczyniowe związane ze stosowaniem uczulenia na insulinę za pomocą tiazolidynodiony9,28,29 i metforminy, 30 nasze wyniki nie pozwalają na rozróżnienie wpływu któregokolwiek z czynników lub kombinacji.
Strategie kontroli glikemii, które testowaliśmy, nie zostały wdrożone w momencie wstępnego rozpoznania cukrzycy i nieuchronnie mniej niż całkowite zróżnicowanie schematów leczenia
[przypisy: usuwanie naczynek warszawa, okulary progresywne ceny, stomatolog kielce cennik ]

Powiązane tematy z artykułem: okulary progresywne ceny stomatolog kielce cennik usuwanie naczynek warszawa