Posted by on 11 lipca 2018

Niewiele wiadomo na temat długoterminowej toksyczności związanej z krótkimi ekspozycjami na światło widzialne o dużym natężeniu, o szerokim spektrum, ale niektóre amerykańskie badania fototerapii wykazały poziomy irradiancji do 76 .W na centymetr kwadratowy na nanometr. do badania pacjentów z zespołem Criglera-Najjara, którzy przez całe życie byli poddawani terapii światłem nocnym (8-10 godzin) o wysokiej intensywności (do 100 .W na centymetr kwadratowy na nanometr) (> 75 000 godzin życia intensywnego niebieskiego światła) nie wykazały żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych związanych z tą ekspozycją.32 W naszym badaniu fototerapia trwała krótko – od 5 do 6 godzin dziennie przez do 2 dni – u większości niemowląt. Ryzyko raka skóry było również niskie, ponieważ nasze filmy odfiltrowywały ponad 99% promieniowania ultrafioletowego. Opracowanie filmów, których właściwości filtracyjne automatycznie dostosowują się do intensywności światła słonecznego (podobne do soczewek wrażliwych na światło w okularach), może zapewnić bardziej równomierne natężenie napromienienia. Z praktycznego punktu widzenia, zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak Nigeria, teoretyczne lub nieznane ryzyko krótkotrwałego narażenia na światło o wysokiej intensywności należy porównać z ryzykiem zgonu lub ciężkiej niepełnosprawności związanej z ostrą encefalopatią bilirubiny i kernicterusem. W naszych analizach post hoc wyższe poziomy bilirubiny i natężenia napromienienia wiązały się ze zwiększoną stopą spadku stężenia bilirubiny. Te wyniki są zgodne z wynikami wcześniejszych badań dotyczących konwencjonalnej fototerapii.33,34
Istniejące wytyczne dotyczące leczenia hiperbilirubinemii u noworodków nie zalecają – a niektóre wyraźnie odradzają – stosowania światła słonecznego do leczenia hiperbilirubinemii u noworodków.16,35 Zastrzeżenia dotyczące stosowania fototerapii światłem słonecznym odzwierciedlają obawy dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do narażenia na promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, hipertermię i oparzenia słoneczne. 36 Jednak wielu klinicystów, nawet tych w krajach o wysokim dochodzie, zaleca narażenie dzieci z żółtaczką na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.37 Niektóre matki, bez poparcia pracowników służby zdrowia, również nadal wystawiają niemowlęta z żółtaczką na bezpośrednie działanie promieni słonecznych .36,38 W tym badaniu użyliśmy filmów, które wykluczyły praktycznie całe światło ultrafioletowe i trochę światła podczerwonego, utrzymywały ścisły nadzór i użyły mokrych ręczników, aby uniknąć hipertermii lub ją leczyć.21,23 Nasze wcześniejsze badanie matek wykazało, że 98% użyłoby fototerapia światłem słonecznym z filtrem i polecam ją innym osobom .9 Opiekunowie powinni zatem zostać przeszkoleni w zakresie niezbędnym różnice między przefiltrowanym światłem słonecznym i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Obecne zalety filtrowanego światła słonecznego obejmują jego dostępność w odległych lokalizacjach, zapewnienie leczenia przy najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej długości fali oraz, w przypadku zastosowania dużej czaszy, zwiększone możliwości łączenia matczyno-niemowlęcia, w celu dostarczania skóry do – pielęgnacja skóry i karmienie niemowląt, gdy są głodne. Źródło energii jest bezpłatne, a koszt filmu jest niski (0,55 USD i 1,50 USD na stopę kwadratową oraz 44 USD i 120 USD na baldachim dla 6-8 par matki i niemowlęcia, odpowiednio z filmami Titanium i Air Blue 80, w porównaniu z komercyjnymi urządzenia do fototerapii, które kosztują od 2000 do 3500 USD za sztukę) .1,1,40 Jednak zadaszenia na otwartej przestrzeni wymagają ciepłego, słonecznego klimatu, który może nie być dostępny przez cały rok w niektórych krajach o niskich i średnich dochodach, 23 i ochrona przed burze i ulewne deszcze Zapewnienie fototerapii opartej na promieniowaniu słonecznym w bardziej trwałych, klimatyzowanych pokojach zamiast zadaszeń zmniejszyłoby ryzyko hipertermii i hipotermii, ale prawdopodobnie zwiększyłoby koszty. Niektóre dzieci leczone fototerapią światłem słonecznym (13% w naszym badaniu) również wymagały fototerapii w nocy. Połączenie przefiltrowanego światła słonecznego z fototerapią zasilaną energią słoneczną jest jednym z potencjalnych rozwiązań.
Ograniczeniem niniejszego badania jest fakt, że nie mieliśmy niemowląt z ciężką hiperbilirubinemią (stężenie bilirubiny> 15 mg na decylitr), u których występuje większe ryzyko wystąpienia ostrej encefalopatii bilirubiny i które najprawdopodobniej zostaną dopuszczone do leczenia. 10,24 Dalsze badania są uzasadnione w celu ustalenia skuteczności fototerapii z użyciem filtrowanego światła słonecznego u niemowląt z ciężką hiperbilirubinemią, którzy nie zostali wcześniej poddani leczeniu w trakcie choroby.
Podsumowując, wśród niemowląt z łagodną lub umiarkowaną hiperbilirubinemią w regionach tropikalnych stosowanie fototerapii światłem słonecznym z filtrem prowadziło do możliwych aberracji w zakresie temperatury bez poważnych zdarzeń niepożądanych. Zabieg nie był mniej skuteczny niż konwencjonalna fototerapia.
[patrz też: stomatolog opole, usuwanie blizn potrądzikowych, obróbka strumieniowo ścierna ]

Powiązane tematy z artykułem: obróbka strumieniowo ścierna stomatolog opole usuwanie blizn potrądzikowych

Posted by on 11 lipca 2018