Posted by on 1 sierpnia 2018

Pierwotna żółta marskość wątroby jest przewlekłym ziarniniakowatym zapaleniem dróg żółciowych, charakterystycznie związanym z przeciwciałami antymitochondrialnymi. Dane dotyczące agregacji typu Twin i rodziny sugerują, że istnieje znaczna genetyczna predyspozycja do pierwotnej marskości żółciowej, ale loci podatności są nieznane. Metody
Aby zidentyfikować loci genetyczne wiążące się z ryzykiem pierwotnej marskości żółciowej, przeprowadziliśmy analizę asocjacji genomowych, w której próbki DNA od 2072 osób z Kanady i USA (536 pacjentów z pierwotną marskością żółciową wątroby i 1536 osób z grupy kontrolnej) zostały genotypowane na ponad 300 000 polimorfizmów pojedynczych nukleotydów (SNP). Szesnaście SNP najsilniej związanych z pierwotną marskością żółciową zostało genotypowanych w dwóch niezależnych zestawach replikacyjnych. Przeprowadziliśmy dokładne badania na trzech loci związanych z pierwotną marskością żółciową.
Stwierdziliśmy istotny związek między pierwotną marskością żółciową a 13 loci w regionie HLA klasy II; locus HLA-DQB1 (kodujący główny kompleks zgodności tkankowej klasy II, łańcuch DQ . 1) miał najsilniejsze powiązanie (P = 1,78 x 10-19; iloraz szans dla pacjentów vs. kontrole, 1,75). Pierwotna żółta marskość wątroby była również znacząco i powtarzalnie związana z dwoma SNPs w locus IL12A (kodującym interleukinę-12.), rs6441286 (P = 2,42 x 10-14; iloraz szans, 1,54) i rs574808 (P = 1,88 x 10-13; stosunek 1,54) i jeden SNP w locus IL12RB2 (kodujący receptor .2 interleukiny-12), rs3790567 (P = 2,76 × 10-11, iloraz szans, 1,51). Analiza precyzyjnego mapowania wykazała, że haplotyp 5-allelowy w boku 3 IL12A był znacząco związany z pierwotną marskością żółciową (P = 1,15 × 10-34). Znaleźliśmy skromne połączenie genomewidów (P <5,0 × 10-5) z ryzykiem choroby dla SNP w locus STAT4 (kodowanie przekaźnika sygnału i aktywatora transkrypcji 4) i locus CTLA4 (kodujące białko związane z limfocytami T związanymi z limfocytami 4). ) i 10 innych loci.
Wnioski
Nasze dane wskazują na znaczące powiązanie między pierwotną marskością żółciową a powszechnymi wariantami genetycznymi w loci HLA klasy II, IL12A i IL12RB2 i sugerują, że oś sygnalizacji immunoregulacyjnej interleukiny 12 jest istotna dla patofizjologii pierwotnej marskości żółciowej. (Numer ClinicalTrials.gov, NCT00242125.)
Wprowadzenie
Pierwotna żółta marskość wątroby jest najczęstszą autoimmunologiczną chorobą wątroby, występującą u na 1000 kobiet po 40. roku życia.1 Leczenie tej przewlekłej choroby cholestatycznej pozostaje empiryczne.2 Ziarnikowo-złośliwe niszczenie międzylokalnych dróg żółciowych, które charakteryzuje pierwotną marskość żółciową jest prawie zawsze związane z przeciwciałami antymitochondrialnymi specyficznymi dla podjednostki E2 kompleksu dehydrogenazy pirogronianowej. Nagromadzenie w wątrobie autoreaktywnych limfocytów T u pacjentów z pierwotną marskością żółciową, jak również dane z modeli zwierzęcych autoimmunologicznego zapalenia dróg żółciowych, sugerują limfocyty T – limfocyty pomocnicze T CD4 + w szczególności – w patogenezie pierwotnej marskości żółciowej.4-6
Genetyczne predyspozycje do pierwotnej marskości żółciowej zostały ujawnione poprzez analizę zarówno danych agregacyjnych z rodzin, jak i danych konkordancji z bliźniąt
[przypisy: ginekolog na nfz gdańsk, chlorella właściwości, stomatolog dla dzieci warszawa ]