Posted by on 4 sierpnia 2018

Susan Cohen i Christine Cosgrove, autorzy tej fascynującej książki, opowiadają o tym, jak lekarze traktują wysokie i krótkie dzieci oraz o tym, jak takie leczenie rozwinęło się w ciągu ostatniego półwiecza. Ich uprzedzenia wobec leczenia dla wzrostu są oczywiste od samego początku. Twierdzą, że postawy społeczne kształtują postrzeganie postawy dziecka jako nienormalnego i stwierdzają, że zmieniające się nastawienie społeczeństwa wymaga od rodziców i lekarzy ponownego rozważenia etyki interwencji medycznej. Jeśli zróżnicowanie wysokości jest przejawem naturalnej różnorodności, a nie stanu patologicznego, poradnictwo psychologiczne może być równie korzystne jak leczenie hormonalne. Z tej perspektywy interwencja medyczna – lub, jak twierdzą autorzy, grając w Boga z hormonami – jest w najlepszym wypadku nieodpowiedzialnym i najgorszym złem. Autorzy opisują długotrwałą krzywdę, którą wyrządzono dziewczętom leczonym na wysoki wzrost za pomocą stilbestrolu lub estrogenów. Kiedy niektóre z tych dziewcząt stały się dorosłymi, pojawiły się problemy z reprodukcją, a problemy te były przypisywane ekspozycji hormonalnej w dzieciństwie. Niektóre dziewczyny miały traumę psychologiczną z częstych badań fizycznych, w tym wielokrotnego fotografowania nagości. Incydenty te odzwierciedlają praktyki badawcze kilku pediatrycznych endokrynologów przed erą instytucjonalnych komisji recenzujących; mimo to są otrzeźwiającymi przypomnieniami o długoterminowych skutkach, jakie niektóre z naszych praktyk mogą mieć na dzieci.
Cohen i Cosgrove opisują historię stosowania przysadkowego hormonu wzrostu od 1960 roku do 1985 roku, kiedy to zostało ono nagle wycofane z rynku przez Food and Drug Administration (FDA) z powodu jego związku z chorobą Creutzfeldta-Jakoba. Twierdzą oni, że od 1963 r. Do 1976 r. Krajowa Agencja ds. Przysadek i FDA zezwoliła na stosowanie metod ekstrakcji o niskiej jakości w celu oczyszczenia hormonu wzrostu. Tylko czas pokaże, czy zmiana metod oczyszczania, która została przyjęta, zapobiegła chorobie Creutzfeldta-Jakoba u pacjentów, którzy byli narażeni na przysadkowy hormon wzrostu od 1976 roku. Cohen i Cosgrove utrzymują, że gdy FDA zatwierdziła syntetyczny hormon wzrostu w 1985 roku, producenci próbowali sklasyfikować niski wzrost jako chorobę, próbując rozszerzyć rynek, aby mogli zaoferować hormon wzrostu jako lekarstwo. Sugerują również, że zachęty finansowe dla endokrynologów dziecięcych i promowanie stosowania poza wskazówkami zostały wykorzystane do zwiększenia sprzedaży hormonu wzrostu.
Cohen i Cosgrove ostrzegają, że powszechne stosowanie hormonu wzrostu i nowszych środków, takich jak octan leuprolidu (Lupron) i inhibitory aromatazy, w celu zwiększenia wzrostu u dzieci ignoruje granicę między leczeniem pacjentów a eksperymentowaniem na nich. Biorą pod uwagę historię hormonu wzrostu Ilustracja tego, jak szybko medycyna może przejść od leczenia choroby, do leczenia niepełnosprawności, do wyrównywania niedogodności, do zaspokajania pragnień doskonałości.
Cohen i Cosgrove nie podają jednak argumentów za nieprawidłowym wzrostem, ani też nie wspominają o korzyściach, jakie interwencja medyczna wywarła na życie tysięcy dzieci z problemami wzrostu. Opowieści o dzieciach, które bez leczenia stałyby się krasnoludami lub olbrzymami lub nierozpoznanymi i nieleczonymi stanami patologicznymi, nie są opowiadane Nie wspomina się o uczciwym zaangażowaniu lekarzy opiekujących się dziećmi z problemami wzrostu, którzy starają się podejmować wyważone decyzje dotyczące leczenia, a którzy przede wszystkim starają się nie wyrządzać szkody. Ta książka służy przypomnieniu rodzicom i lekarzom, że opiekowanie się dziećmi jest świętym zaufaniem i że krótkoterminowy i długoterminowy dobrostan dzieci musi być uważnie rozważany przy każdej decyzji dotyczącej leczenia dla każdego dziecka, za każdym razem .
Gaya S. Aranoff, MD
Sharon E. Oberfield, MD
Columbia University Medical Center, Nowy Jork, NY 10032

[więcej w: ampułki do sonoforezy, dentysta kraków sobota, wypełnienie kompozytowe cena ]