Posted by on 1 sierpnia 2018

Połączenie radioterapii i długotrwałej medycznej supresji androgenów (.2 lat) poprawia przeżycie całkowite u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem prostaty. Porównaliśmy zastosowanie radioterapii i krótkotrwałej supresji androgenów z zastosowaniem radioterapii oraz długotrwałej supresji androgenowej w leczeniu miejscowo zaawansowanego raka prostaty. Metody
Losowo przypisaliśmy pacjentom z miejscowo zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, którzy otrzymali radioterapię zewnętrzną oraz 6-miesięczną supresję androgenów w dwóch grupach, jedna nie otrzymała dalszego leczenia (krótkotrwałe tłumienie), a druga otrzymała 2,5 roku dalszego leczenia agonista hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (długotrwała supresja). Wynik nie mniejszej niż krótkotrwała supresji androgenów w porównaniu z długotrwałą supresją wymagał współczynnika ryzyka ponad 1,35 dla całkowitego przeżycia, z jednostronnym poziomem alfa 0,05. Analiza okresowa wykazała daremność, a wyniki przedstawiono z dostosowanym jednostronnym poziomem alfa 0,0429.
W sumie zarejestrowano 1113 mężczyzn, z czego 970 losowo przydzielono, 483 do krótkotrwałego tłumienia i 487 do długotrwałego tłumienia. Po medianie czasu obserwacji wynoszącej 6,4 roku, zmarło 132 pacjentów w grupie krótkoterminowej i 98 w grupie długoterminowej; liczba zgonów z powodu raka prostaty wynosiła 47 w grupie krótkoterminowej i 29 w grupie długoterminowej. 5-letnia ogólna śmiertelność w przypadku tłumienia krótko- i długoterminowego wyniosła odpowiednio 19,0% i 15,2%; obserwowany współczynnik hazardu wynosił 1,42 (górny 91,71% poziom ufności, 1,79; P = 0,65 dla nie gorszej jakości). Do zdarzeń niepożądanych w obu grupach należały: zmęczenie, osłabienie funkcji seksualnych i uderzenia gorąca.
Wnioski
Połączenie radioterapii z 6-miesięczną supresją androgenów zapewnia gorsze przeżycie w porównaniu z radioterapią oraz 3-letnią supresję androgenów w leczeniu miejscowo zaawansowanego raka prostaty. (Numer ClinicalTrials.gov, NCT00003026.)
Wprowadzenie
Całkowite przeżycie u chorych na miejscowo zaawansowanego raka prostaty poprawiło się po zastosowaniu radioterapii z zewnętrzną wiązką w połączeniu z długotrwałą supresją androgenów (. 2 lata) w porównaniu z radioterapią zewnętrzną i odroczeniem leczenia hormonalnego do nawrotu.1 -5 Jednak długotrwała supresja androgenowa może obniżać jakość życia i zwiększać ryzyko zgonu z powodu zawału serca, 6 złamań, 7 i zespołu metabolicznego. 8 Ryzyko to można zmniejszyć, zastępując długotrwałe tłumienie androgenów za pomocą krótkotrwałego tłumienia (6 miesięcy), które, jak ustalono, zmniejsza umieralność z powodu zlokalizowanego raka prostaty. 9 Europejska Organizacja Badań i Leczenia Raka (EORTC) przeprowadziła badanie (protokół EORTC 22961) w celu ustalenia, czy krótkotrwałe zahamowanie androgenu zarówno zachowa jakość życia, jak i osiągnie ogólny wskaźnik przeżycia uzyskany przy długotrwałej supresji androgenów.
Metody
Kryteria przyjęcia
Kryteria udziału w badaniu obejmowały histologicznie potwierdzone gruczolakoraka prostaty T1c do T2a-b, patologiczny węzłowy etap N1 lub N2, i brak klinicznych dowodów na rozprzestrzenienie przerzutów (M0) lub z klinicznymi etapami nowotworu T2c do T4, kliniczne stadia węzłowe N0 do N2, i brak dowodów klinicznych na rozpowszechnienie przerzutów (zgodnie z definicją w Międzynarodowej Unii przeciwko rakowi [UICC] 1992 kryteria oceny), 10 poziom podstawowy antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) do 40 razy powyżej górnej granicy zakresu normy, oraz status wydajności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynoszący od 0 do 2
[więcej w: medi lab, okulary progresywne ceny, lecytyna w kosmetyce ]