W różnych krajach metoklopramid jest lekiem przeciwwymiotnym z wyboru u kobiet w ciąży, ale nie ma wystarczających informacji dotyczących jego bezpieczeństwa w czasie ciąży. Metody
Zbadaliśmy bezpieczeństwo stosowania metoklopramidu podczas pierwszego trymestru ciąży, łącząc skomputeryzowaną bazę danych leków wydanych między stycznia 1998 r. A 31 marca 2007 r. Wszystkim kobietom zarejestrowanym w Clalit Health Services, południowym dystrykcie Izraela, ze skomputeryzowanymi bazy danych zawierające zapisy szpitalne dla matek i niemowląt ze szpitala rejonowego w tym samym okresie. Oceniliśmy związek pomiędzy stosowaniem metoklopramidu w czasie ciąży a niekorzystnymi wynikami dla płodu, dostosowując go do parytetu, wieku matki, grupy etnicznej, obecności lub braku matczynej cukrzycy, stanu palenia tytoniu oraz obecności lub braku gorączki okołoporodowej.
W okresie badania było 113 612 urodzeń pojedynczych. Łącznie 81 703 dzieci (71,9%) urodziło się w przypadku kobiet zarejestrowanych w Clalit Health Services; 3458 z nich (4,2%) było narażonych na metoklopramid w pierwszym trymestrze ciąży. Narażenie na metoklopramid, w porównaniu z brakiem ekspozycji na lek, nie wiązało się ze znacznym zwiększeniem ryzyka wystąpienia poważnych wad wrodzonych (odpowiednio 5,3% i 4,9%, iloraz szans, 1,04, 95% przedział ufności [CI], 0,89 do 1,21) , niska masa urodzeniowa (8,5% i 8,3%, iloraz szans, 1,01, 95% CI, 0,89 do 1,14), poród przedwczesny (6,3% i 5,9%, iloraz szans, 1,15, 95% CI, 0,99 do 1,34) lub okołoporodowy śmierć (1,5% i 2,2%, iloraz szans, 0,87, 95% CI, 0,55 do 1,38). Wyniki nie uległy zasadniczym zmianom, gdy w analizie uwzględniono terapeutyczne aborcje narażonych i nienaświetlonych płodów.
Wnioski
W tej dużej grupie dzieci ekspozycja na metoklopramid w pierwszym trymestrze ciąży nie wiązała się ze znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia któregokolwiek z kilku działań niepożądanych. Odkrycia te dają pewność co do bezpieczeństwa metoklopramidu dla płodu, gdy lek jest podawany kobietom w celu złagodzenia nudności i wymiotów podczas ciąży.
Wprowadzenie
Aż 50 do 80% kobiet w ciąży ma nudności i wymioty w pierwszym trymestrze ciąży. Objawy te mogą być ciężkie i mogą trwać dłużej niż w pierwszym trymestrze. 1-4 Kobiety w ciąży i pracownicy służby zdrowia często powstrzymują się od farmakologicznego leczenia porannych chorób z powodu obaw o skutki teratogenne.1-4 W przypadku ponad 90% leków zatwierdzone przez Agencję ds. Żywności i Leków w ciągu ostatnich 20 lat, nie ma wystarczających danych z badań na ludziach w celu ustalenia, czy korzyści płynące z terapii przewyższają ryzyko dla płodu.5 W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, leki z wyboru w leczeniu nudności i wymioty podczas ciąży to pirydoksyna i doksylamina, podczas gdy metoklopramid jest stosowany tylko w najcięższych przypadkach.6 Chociaż etykieta dla metoklopramidu nie zawiera oznak mdłości i wymiotów podczas ciąży, metoklopramid jest lekiem przeciwwymiotnym z wyboru w niektórych krajach europejskich oraz w Izraelu7. Istnieje duże doświadczenie w stosowaniu tego leku u osób nie będących w ciąży, z dowodami na ogólny niski poziom zdarzeń niepożądanych. gdy jest używany jako zalecane.8
Pomimo szerokiego zastosowania, tylko kilka badań oceniało bezpieczeństwo płodu matczynej ekspozycji na metoklopramid w pierwszym trymestrze, 9-13, a stosunkowo małe rozmiary tych badań ograniczały ich zdolność wykrywania niepożądanych skutków leku
[patrz też: usg narządu ruchu, usuwanie naczynek warszawa, chlorella właściwości ]